11 Ocak 2012 Çarşamba

İzmir'in Suçu Ne?Ne şehirmiş arkadaş anlayamadım, herkes hakkında bişeyler söylüyor, bilsede bilmesede, görsede görmesede, yaşasada yaşamasada herkesin bu şehir hakkında fikri var. Seveni de var sevmeyeni de hatta nefret eden bile var. Evet gayet ciddiyim nefret edenler var. Peki neden bir insan bir şehirden nefret eder? Bir şehir bir insana ne yapabilir veya ne yapmış olabilir?        
Başlıktanda anladığınız gibi İzmir’den bahsediyorum. Hani şu kimileri için rüya gibi güzel olan, bir kimliği bir duruşu bir karakteri olan, ülkemizin üçüncü büyük ili olarak adlandırlan İzmir’den. Bazıları için ise bu şehir rüya değilde tam bir kabusmuş meğer. Hiç gelişim göstermiyor, belediyesi çalışmıyor, metrosu bitmiyor, trafiği gitmiyor, belediye otobüsleri gelmiyor... Bir Kayseri bir Konya bir Ankara ne kadar gelişmiş ama İzmir gelişmek bir yana daha çok geriye gidiyormuş...Belirli periyotlarla artık bunları duymaktan bıktım ve tiksindim. Yok hani bide baksan bunları söylenlerin çoğu İzmir’de falan yaşamıyor, sadece bu hani bir kimliği var dedik ya ona karşı olduğu için söylüyor o kadar. Ha tamam İzmir’de yaşayıp bunları söyleyen arkadaşlar yok mu tabiki de var. Haklıda olabilirler bunada birşey demiyorum, doğrudur her şehir gibi İzmir’inde sıkıntıları vardır ama insan artık bunu aynı tarz insanlardan sık sık duymaya başlayınca açıkçası bir  kötü niyet aramadan da edemiyor. Madem beğenmiyorsun gelmeyeceksin o zaman, ha zaten İzmir’de mi yaşıyorum diyorsun göç diye birşey var beğenmiyorsan siktir olur gidersin o gelişen, büyüyen, arşa yükselen Konya’ya Kayseri’ye. Birde buna kıl oluyorum “Konya Kayseri gelişiyor” lan sen neye dayanarak İzmir ile Konya’yı Kayseri’yi kıyaslıyorsun, madem kıyaslıyorsun araştır bi bak bakalım Konya yılda ne kadar göç alıyor? Kayseri ne kadar göç alıyor? Birde sonra gel bak İzmir ne kadar göç alıyor. Madem iğrenç yaşanmaz bir şehir, gelişmiyor daha çok geriye gidiyor, eee peki neden bu senin överek bitiremediğin şehirlerden daha çok göç alıyor? Haaa birde bu bok atan şahıslarda konu İzmir kızları oldumu nedense bir yavşama bir yumuşama seziyorum, göt düşmesi safhaları başlıyor.

Dediğim gibi her sehrin büyük küçük sorunları vardır, sorunsuz olmasıda imkansızdır. Ama nedendir bilinmez İzmir’dekiler sorun değilde felaketmiş gibi anlatılır. Gelişimden büyümekten anladığımız gökdelenler, koca koca AVMler, şehrin göbeğindeki fabrikalar oluncada haliyle “İzmir çok geri kaldı” diye yırtınmalar başlıyor. O gelişim dediğimiz şey eğitime, sanata, kültüre, insan yaşamına, düşüncelere, özgürlüğe önem vermek olabilirmi diye düşünen yok ne yazık ki.

Evet abi kabul!!! biz bu kötü, iğrenç, yaşanmaz, metrosu bitmeyen, yolları devamlı kazılan, trafiği gitmeyen şehirde yaşamayı seviyoruz. Size ne abi biz belki bu işkenceyi seviyoruz, böyle mutlu oluyoruz. Yaşayız tarzımız bu belkide. Siz ne kadar kötü desenizde biz mutluyuz bu şehirde.  İşte asıl önemli nokta bu, bu şehre kötü diye kıçını yırtanların kaldıramadığı şey: İzmirlilerin İzmirde mutlu olması ve heryerde sonuna kadar bu şehre sahip çıkması.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir de Bunlara Bakın DERİM!!!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...